Nieuwigheden schoolsecretariaten basisonderwijs schooljaar 2020-2021
Welkom bij de opleiding Nieuwigheden aan het begin van schooljaar 2020-2021. Op deze pagina vind je informatie terug over wijzigingen aan de onderwijsregelgeving die tijdens schooljaar 2020-2021 van belang zijn voor secretariaatsmedewerkers.
Je vindt ingesproken presentaties en andere informatiebronnen terug. Je kunt alle materialen online raadplegen.
-
Leerplichtverlaging
-
Vanaf 1 september 2020 verlaagt de aanvang van de leerplicht van 6 naar 5 jaar. Het nieuwe eerste jaar leerplichtonderwijs begint vanaf het schooljaar 2020-2021 in het kleuteronderwijs, met extra aandacht voor taalvaardigheid Nederlands.
De leerplicht voor 5-jarigen in het kleuteronderwijs bedraagt 290 halve dagen aanwezigheid per schooljaar. Afwezigheden die de directie als aanvaardbaar beschouwt, kunnen meetellen voor de 290 halve dagen aanwezigheid.
Ouders kunnen een leerplichtige kleuter laten aansluiten bij een lagere school naar keuze voor het levensbeschouwelijk onderwijs (in het officieel onderwijs). Ook huisonderwijs kan.
• Bekijk de presentatie over de leerplichtverlaging voor secretariaatsmedewerkers.• Download de presentatie over de leerplichtverlaging voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over): pdf bestandnieuwBaO2021_leerplicht.pdf (210 kB)
• Bekijk de animatiefilm over de leerplichtverlaging
Meer info over de leerplichtverlaging vind je in de omzendbrieven:⚬ Omzendbrief BAO/2020/02 Verlaging van de aanvang van de leerplicht vanaf 1 september 2020
⚬ Omzendbrief GD/2002/02 Onderwijsinspectie over de erkende godsdiensten en de niet-confessionele zedenleer
⚬ Omzendbrief BaO/2002/11 Afwezigheden van leerlingen in het basisonderwijsMeer info over de leerplichtverlaging vind je ook op de volgende webpagina's:
-
-
Coronamaatregelen 2020-2021
-
Door de enorme impact van de coronacrisis op de schoolorganisatie werden enkele maatregelen genomen met uitwerking op schooljaar 2020-2021.
• Bekijk de presentatie over de coronamaatregelen 2020-2021 voor secretariaatsmedewerkers.• Download de presentatie over de coronamaatregelen 2020-2021 voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over): pdf bestandnieuwBaO2021_corona.pdf (257 kB)
Meer informatie over de wijzigingen, per thema, vind je hieronder.
Tijdelijk verslag en verslagwijziging
Het is mogelijk dat de coronamaatregelen tijdens schooljaar 2019-2020 een impact hadden op de handelingsgerichte diagnostische (HDG) trajecten die werden doorlopen bij het opstellen van een verslag voor toegang tot het buitengewoon onderwijs of een IAC in het gewoon onderwijs. Daarom wordt de mogelijkheid voorzien om:⚬ een tijdelijk verslag op te maken dat voor schooljaar 2020-2021 toegang verleent tot het buitengewoon onderwijs of een IAC in het gewoon onderwijs, en
uitzonderlijk een attestwijziging te laten plaatsvinden in de loop van schooljaar 2020-2021.
⚬ Omzendbrief BaO/2020/01 Dringende tijdelijke maatregelen voor het basisonderwijs naar aanleiding van de coronacrisis
Inschrijvingsrecht
Het huidige decretale kader blijft van toepassing op de inschrijvingen voor het schooljaar 2020-2021 en schooljaar 2021-2022. Voor de inschrijvingen voor schooljaar 2022-2023 wordt nieuwe regelgeving voorbereid.
Scholen die dat willen, kunnen voor de inschrijvingen voor schooljaar 2020-2021 gebruik maken van een aanmeldingsprocedure. Zij dienen uiterlijk op 15 november 2020 een dossier in bij de Commissie inzake Leerlingenrechten.
Omzendbrief BaO/2012/01 Inschrijvingsrecht en aanmeldingsprocedures in het basisonderwijs voor inschrijvingen
Informatie over starten met een aanmeldingsprocedure voor schooljaar 2020-2021 vind je op de website van de Commissie inzake Leerlingenrechten.
Hertelling buitengewoon basisonderwijs
Door de coronamaatregelen hanteerden meer scholen een digitale aanmeldingsprocedure voor de inschrijvingen voor het schooljaar 2020-2021. Door de gezamenlijke aanmeldingsprocedures in het buitengewoon basisonderwijs werd duidelijk dat veel scholen kampen met een capaciteitsprobleem. Voor scholen voor buitengewoon basisonderwijs die in dat kader hun capaciteit verhogen, wordt een hertelling georganiseerd op 1 oktober 2020.
Omzendbrief BaO/2020/01 Dringende tijdelijke maatregelen voor het basisonderwijs naar aanleiding van de coronacrisis
Extra middelen
In het kader van de coronamaatregelen werden al extra middelen uitbetaald die kunnen worden aangewend tijdens schooljaar 2020-2021: extra middelen voor ICT-coördinatie en extra ICT-middelen voor digitaal afstandsonderwijs.
Omzendbrief BaO/2020/01 Dringende tijdelijke maatregelen voor het basisonderwijs naar aanleiding van de coronacrisis
Raadpleeg de dienstbrief op Mijn Onderwijs
Blijf op de hoogte!
• Raadpleeg de webpagina’s van het Beleidsdomein Onderwijs en Vorming over de coronamaatregelen voor het onderwijs
• Schrijf je in op de nieuwsbrief van AGODI en op Schooldirect
• Enkele belangrijke omzendbrieven over de coronamaatregelen en -richtlijnen voor het onderwijs:
-
-
Varia
-
In deze presentatie komen diverse nieuwigheden aan bod die betrekking hebben op de scholenregelgeving voor schooljaar 2020-2021:
⚬ Scholengemeenschappen
⚬ Omzetting lestijden kleuteronderwijs
⚬ Zorgpunten leerlingenondersteuners
⚬ Indexering minder scherpe maximumfactuur
⚬ Aanpassingen in Discimus
⚬ Een aandachtspunt bij de aanvraag voor TOAH
• Bekijk de varia-presentatie voor secretariaatsmedewerkers.• Download de varia-presentatie voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over): pdf bestandnieuwBaO2021_varia.pdf (256 kB).
• Meer info over de diverse nieuwigheden vind je in de omzendbrieven:⚬ Omzendbrief BAO/2005/11Scholengemeenschappen basisonderwijs
⚬ Omzendbrief BAO/2005/09 Personeelsformatie scholen in het gewoon basisonderwijs
⚬ Omzendbrief BaO/2007/05 Kostenbeheersing in het basisonderwijs
⚬ Omzendbrief BAO/97/5 Tijdelijk Onderwijs aan Huis (TOAH), Permanent Onderwijs aan Huis (POAH) en vrijstelling van leerplicht in het basisonderwijs
-
-
Het lerarenplatform in het basisonderwijs
-
Het lerarenplatform om tijdelijke leraren meer werkzekerheid te geven wordt verlengd met 1 schooljaar. Aanstellingen zijn mogelijk vanaf 1 september tot het einde van het schooljaar 2020-2021. De leerkrachten worden ingezet voor vervangingen of pedagogische taken. De toekenning van de middelen aan een samenwerkingsplatform hangt af van het inzetbaarheidspercentage op 30 juni 2020.
• Bekijk de presentatie over het lerarenplatform voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over het lerarenplatform voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over):
pdf bestandnieuwBaO2021_LPF.pdf (136 kB)
• Bekijk de presentatie over het lerarenplatform van de Ronde van Vlaanderen voor directies
• Omzendbrief BaO/2018/01 Lerarenplatform basisonderwijs
-
-
Loopbaanonderbreking in het basisonderwijs
-
Vanaf volgend schooljaar kan ouderschapsverlof met een tiende worden opgenomen en wordt opname in schijven mogelijk. Verder wordt de flexibele opname van een loopbaanonderbreking voor ouderschapsverlof en medische bijstand ingevoerd. Tot slot is ook de regelgeving voorzien voor opname van een loopbaanonderbreking voor mantelzorg.
• Bekijk de presentatie over loopbaanonderbrekingen voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over het loopbaanonderbreking voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over):
pdf bestandnieuwBaO2021_LBO.pdf (144 kB)
• Bekijk de presentatie over loopbaanonderbrekingen van de Ronde van Vlaanderen voor directies.
• Meer info over alle wijzigingen vind je in de omzendbrieven over loopbaanonderbreking:⚬ Omzendbrief PERS/2017/07 Loopbaanonderbreking voor ouderschapsverlof
⚬ Omzendbrief PERS/2017/04 Loopbaanonderbreking voor medische bijstand
⚬ Omzendbrief PERS/2017/06 Loopbaanonderbreking voor palliatieve zorgen
⚬ Omzendbrief PERS/2020/03 Loopbaanonderbreking voor mantelzorg
-
-
Innovatie in het basisonderwijs
-
In deze presentatie komen twee innovaties aan bod. Vanaf 1 juli 2020 start de elektronische aangifte van het sociale risico in verband met ziekte, een project dat een gevoelige planlastvermindering betekent voor de secretariaatsmedewerkers.
Het tweede onderdeel bespreekt de uitbreiding van de mogelijkheden voor personeelsleden bij het raadplegen van hun persoonlijk dossier en bevat een oproep tot het doorgeven van het e-mailadres, als onderdeel van een efficiënte uitwisseling van informatie.
• Bekijk de presentatie over innovatie voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over innovatie voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over):
pdf bestandnieuwBaO2021_innovatie.pdf (144 kB)
• Omzendbrief NO/2020/02
De verplichte elektronische Aangifte van een Sociaal Risico – sector Uitkeringen (e-ASR ZIMA)
-
-
Bevallingsverlof in het basisonderwijs
-
Door federale wijzigingen aan de regelgeving over het bevallingsverlof mogen de dagen van tijdelijke werkloosheid, ziekte of werkverwijdering tijdens de zesde week tot en met de tweede week voorafgaand aan de bevallingsdatum vanaf 1 maart 2020 overgedragen worden naar het postnataal verlof.
• Bekijk de presentatie over bevallingsverlof voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over bevallingsverlof voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over): pdf bestandnieuwBaO2021_bevallingsverlof.pdf (142 kB)
• Meer info over alle wijzigingen vind je in de omzendbrieven over bevallingsverlof:⚬ Omzendbrief PERS/2005/02 (13AC) Bevallings-, geboorte- en onbezoldigd ouderschapsverlof - Tijdelijk aangestelde personeelsleden van de onderwijsinstellingen en de centra voor leerlingenbegeleiding, georganiseerd of gesubsidieerd door de Vlaamse Gemeenschap
⚬ Omzendbrief PERS/2005/03 (13AC) Bevallings-, geboorte- en onbezoldigd ouderschapsverlof - Tot de proeftijd toegelaten en vast benoemde personeelsleden van het onderwijs en de centra voor leerlingenbegeleiding, georganiseerd of gesubsidieerd door de Vlaamse Gemeenschap
-
-
Terbeschikkingstelling wegens ontstentenis van betrekking (TBSOB) vanaf 1 september 2020
-
Vanaf 1 september 2020 gelden een aantal nieuwe maatregelen bij de toepassing van de tbsob-regelgeving, met als doel het terugdringen van het lerarentekort:
• Er komt een heractivering van de Vlaamse reaffectatiecommissie en de reaffectatiecommissie van de scholengroep voor scholen die deel uitmaken van een scholengemeenschap van het basisonderwijs of secundair onderwijs.
• Er zijn meer mogelijkheden op het vlak van wedertewerkstelling en er is meer flexibiliteit voor vrijwillige reaffectatie of wedertewerkstellling.
• Professionaliseringstrajecten worden mogelijk in alle onderwijsniveaus.
• Bekijk de presentatie over TBSOB voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over TBSOB voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over):
pdf bestandnieuwBaO2021_TBSOB.pdf (155 kB)
• Bekijk de presentatie over TBSOB van de Ronde van Vlaanderen voor directies.
• Meer info over alle wijzigingen vind je in de omzendbrieven over TBSOB:⚬ Omzendbrief PERS/2003/08 De reaffectatie- en wedertewerkstellingsregeling voor de inrichtende machten en de personeelsleden tewerkgesteld in het niet-tertiair onderwijs
⚬ Omzendbrief PERS/2015/03 Elektronisch communiceren van gegevens over terbeschikkingstelling wegens ontstentenis van betrekking naar het Agentschap voor Onderwijsdiensten (AGODI) of het Agentschap voor Hoger Onderwijs, Volwassenenonderwijs, Kwalificaties en Studietoelagen (AHOVOKS)
-
-
Vaste benoeming basisonderwijs
-
Op 1 januari 2021 zullen meer personeelsleden vast benoemd kunnen worden. Dat komt omdat betrekkingen van sommige personeelsleden die gedurende het volledige schooljaar bepaalde verlofstelsels opnemen, vacant verklaard moeten worden.
• Bekijk de presentatie over vaste benoeming voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over benoeming voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over): pdf bestandnieuwBaO2021_benoeming.pdf (154 kB)
• Bekijk de presentatie over vaste benoeming van de Ronde van Vlaanderen voor directies.
• Omzendbrief 13CC/VB/ML Vaste benoeming.
-
-
Zijinstromers in het basisonderwijs
-
Om een oplossing te bieden voor het lerarentekort kunnen nieuwe personeelsleden die een knelpuntambt of -vak gaan uitoefenen in een school van het gewoon en buitengewoon basis- en secundair onderwijs vanaf 1 september 2020 tot 8 jaar geldelijke anciënniteit laten valideren.
• Bekijk de presentatie over zijinstromers voor secretariaatsmedewerkers
• Download de presentatie over zijinstromers voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over): pdf bestandnieuwBaO2021_zijinstromers.pdf (144 kB)
• Omzendbrief PERS/2020/04 Geldelijke validering van maximaal 8 jaar ervaring als werknemer of zelfstandige voor knelpuntambten en -vakken voor zijinstromers
-
-
Varia
-
In deze presentatie herinneren we aan de afschaffing van het project 'niet-ingevulde vervangingen'. Een tweede variapunt zoemt in op enkele aandachtspunten voor het langdurig verlof voor verminderde prestaties om medische reden.
• Bekijk de varia-presentatie voor secretariaatsmedewerkers
• Download de varia-presentatie voor secretariaatsmedewerkers (zonder voice-over):
pdf bestandnieuwBaO2021_variapersoneel.pdf (160 kB)
-
Heb je na het bekijken van de digitale leermiddelen nog vragen? Bezorg je vraag aan agodi.academie@vlaanderen.be.
Belangrijk: persoonlijke vragen (vb. een adviesvraag in een specifiek personeelsdossier) komen hier niet aan bod. Voor dergelijke specifieke vragen neem je best contact op met je verificateur of je dossierbeheerder in het schoolbeheerteam of het werkstation.
Ieder schooljaar zijn we benieuwd naar wat je van onze opleidingen vindt, maar je snapt: dit keer toch nét iets meer.
Help de AGODI-academie het opleidingsaanbod voor schoolsecretariaten te verbeteren. Vul het evaluatieformulier in.